top of page
proline-probase-trittschalld-mmung-cork-2-0-rollenkork-48000053.16ef368ab36.20071.webp

Izolacja korkowa ma wiele zalet: jest naturalnym, wytrzymałym materiałem poprawiającym komfort latem i zimą, może być stosowana do ścian, podłóg, sufitów, poddaszy oraz do ociepleń zewnętrznych . Jednak jego wysoki koszt uniemożliwia mu dotarcie do podium najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych we Francji. Chcesz dowiedzieć się więcej o izolacji korkowej do podłóg? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Dlaczego warto wybrać izolację korkową?

Korek jest wykorzystywany jako materiał do prac siedliskowych. Wykonany jest z dębu korkowego, śródziemnomorskiego drzewa o grubej i odpornej korze. Ta kora jest zbierana co 8-10 lat, aby zrobić znany nam korek. Korek służy nie tylko do tworzenia zaślepek, ale także bardzo przydatnych płyt izolacyjnych do izolacji wewnętrznej i zewnętrznej mieszkania. 

Materiał ten ma kilka zalet: jest lekki, naturalny oraz ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne . Występuje w postaci płyt korkowych (sztywnych płyt), rolek lub granulatu. Jego potencjał izolacyjny wynosi od 0,037 do 0,041 W/mK Jest idealnym materiałem do ocieplenia domu, aw szczególności do ocieplenia podłóg. Niektóre produkty posiadają certyfikat Acermi (Association for the CERTification of Insulating Materials).

+48 535 000 250
82173533_04.jpg

Czym różni się korek naturalny od korka ekspandowanego?

Do izolacji podłóg, sufitów i ścian stosuje się dwa rodzaje korka: korek naturalny i korek ekspandowany (ICB). Te dwa produkty mają swoje zalety: izolacja z korka ekspandowanego jest najczęściej stosowana, ponieważ zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Występuje w postaci odpornego na gnicie talerza korkowego, czyli nie boi się wody. W ten sposób można uzyskać izolację z korka ekspandowanego dla elewacji . Wskazane jest, aby wybrać certyfikowany korek ekspandowany. 

Naturalny korek nie jest odporny na gnicie, w przeciwieństwie do paneli z korka ekspandowanego. Pod podłogą pływającą zazwyczaj montuje się płyty z korka naturalnego, które gwarantują dobrą izolację akustyczną i tłumią rezonanse akustyczne.

probka-na-linoleume.jpg

Jak zainstalować izolację podłogi z korka?


Izolację podłogi korkiem można wykonać na kilka sposobów: możliwe jest użycie korka w granulkach (luzem), między poszczególnymi legarami podłogi lub poprzez stworzenie mieszanki z cementem lub wapnem, aby dobrze zaizolować jastrych. Zaletą płyt z korka ekspandowanego z prostymi krawędziami jest to, że można je montować bezpośrednio na podłożu. Aby poza była idealna, wymaga techniki i dyscypliny. 

Źle umieszczona izolacyjna płyta korkowa może tworzyć mostki termiczne. Istnieją modele korkowych paneli izolacyjnych z knagami, które ułatwiają układanie parkietu na wierzchu. Istnieje możliwość ułożenia wykładziny na korku.

φελλος_υποστρωμα_cork_underlay_2mm_strath_5.jpg

Jaką grubość korka wybrać do ocieplenia podłogi?


W przypadku izolacji podłogi panel korkowy izolujący dźwięk i ciepło musi mieć minimalną grubość 120 mm. Istnieje możliwość wyboru korka luzem lub w postaci paneli izolacyjnych. W obu przypadkach im większa grubość, tym większa izolacyjność. Ale cena też jest wyższa. 

Na przykład luźny korek Amorim można ułożyć na podłożu do grubości 15 cm, co gwarantuje dobrą izolację podłóg. Jeśli chodzi o panele korkowe Isocor , są one dostępne w grubościach 12, 16 i 20 cm.

istockphoto-933302268-612x612.jpg

Jakie są zalety i wady izolacji podłogi korkowej?


Zalety izolacji korka na podłogę
Korek jest dobrym wyborem do ocieplenia ścian lub podłóg , elewacji i sufitów, ponieważ ma wysoką izolacyjność termiczną (zwłaszcza w przypadku korka ekspandowanego), podobnie jak jego potencjał izolacyjny foniczny. To uniwersalny materiał, który można zastosować na każdej powierzchni w domu (lub mieszkaniu). 

Korek ekspandowany jest bardzo odporny na wilgoć. Jego żywotność jest długa (co najmniej 50 lat), zwłaszcza w przypadku płytek z korka aglomerowanego . Nie przyciąga owadów, gryzoni ani pasożytów. Nie zapominając o tym, że korek jest materiałem naturalnym i odnawialnym, co zwiększa komfort zarówno latem, jak i zimą.

Zasada „masa-sprężyna-masa”.

Łącząc określone materiały, można zastosować tak zwaną zasadę „masa-sprężyna-masa”, a tym samym zoptymalizować izolacyjność akustyczną podłóg. Dwie masy oddziela sprężyna, którą może być powietrze lub materiał chłonny, taki jak arkusz korka lub  podkład korkowy . Kiedy hałas uderza w pierwszą masę, zaczyna ona oscylować. Sprężyna między dwiema warstwami przechwytuje te wibracje i działa jak amortyzator. Hałas jest wtedy znacznie tłumiony podczas jego przenoszenia na drugą masę (np. parkiet). Grubość i jakość tłumienia sprężyny to podstawowe czynniki określające poziom pochłaniania drgań.

535000250

0017161-2.jpg
bottom of page